• Ana Sayfa
  • Eğitimlerimiz
  • Aile ve Çocuk
  • Helikopter Anne Babanın Çocuk Üzerindeki Etkisi

Helikopter Anne Babanın Çocuk Üzerindeki Etkisi

Helikopter Anne-Baba terimi nedir?

Helikopter Anne-Babalar (Helicopter Parents) terimi ilk defa Foster W. Cline, M.D. ve Jim Fay tarafından 1990 yılında “Parenting with Love and Logic: Teaching Children Responsibility” kitabında kullanılmış ve Batı ülkelerde öğretmenler ve diğer profesyoneller tarafından kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu terimin ilk çıkış hikayesi bir çocuğun “annem başımda helikopter gibi dönüyor” şikayetiyle başlamış ve bu kitapta yer almıştır.

Helikopter Anne-Babalar; çocuğun başından ayrılmayan, etrafında pervane olan, çocuğun her şeyine yetişmeye çalışan, çocuğun hayatına ve kişiliğine müdahale eden, yorulmak bilmeyen anne babalardır. Kökeninde kaygı barındıran davranışları tekrarlayan ebeveynlere helikopter anne deniyor ve kaygının çeşidi, boyutu ve şiddeti de anneden anneye değişiyor. Helikopter anneler, yukarıdan olayları takip eder ancak sürekli olarak ben buradayım mesajını verir. Çocuk da izlendiğini ve takip edildiğini bildiği için gerçek benliğini ortaya koyamaz. 

Anne babalar neden “Helikopter Anne-Baba” oluyor?

Çocuklarının bağımsız kendi kendine yeten bir birey olmasını tehdit için gördükleri için çocukların değişim, gelişim çabalarına engel oluyor ve kendilerine bağımlı olmaya zorluyorlar. Tabi buda çocuğun kendine yetemeyen, değersiz, güvenilmez biri olmasına neden olduğu gibi kimlik gelişimlerine de müdahale ediyor.

Helikopter Anne-Babalarla büyüyen çocuklarının tipik özellikleri nelerdir?

Aşırıcı korumacı çevrede büyüyen, her sorunu anne babası tarafından çözülen, kendi kararlarını kendi alamayan çocukların en belirgin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

-Şişirilmiş bir egoya sahip

-Düşük öz saygı ve yeterlilik duygusu

-Bastırılmış kişilik

-Karar vermekte zorlanan

-Problem çözme becerisi gelişmemiş

-Daha iyiyi yapma ve çabalama isteği düşük

-Aileye bağımlı

Bunlar bu çocukların sadece en belirgin özellikleridir.Çünkü aşırı koruyucu anne baba olmak, çocuğun normal gelişimine müdahale eden bir yaklaşımdır.

Ergenlikte Mücadeleye Başlar 
Bazen anne olmadan önce başka alanlarda beliren kontrolcülük duygusu alan değiştirip çocuğa odaklanabilir. İş hayatında idealist bir ebeveyn, çocuğu için idealist bir yaşam planlayabilir. Ya da bazı kaygılar, çocuk üzerinden kendisini gösterebilir. 
Zor çocuk sahibi olmak, doğumda sıkıntı yaşamak gibi deneyimleri olan bazı ailelerin çocukları konusunda hassas olmaları sık rastlanılan bir olgudur. 
Ergenlik dönemine gelen çocuk bir birey olduğunu göstermek için mücadeleye başlar. Ve izlendiğini bildiği için sahte bir kişilik sunar. 
Ebeveynler, "Beni bu kadar endişelendiren ne?" diye kendilerine sormalıdır. Böylece çocuklarıyla ilişkileri çok daha kuvvetli olur. 
 Çocuklarının etrafına görünmez bir kalkan oluşturmaya çabalayan, şiddetli kaygı ve müdahale etme duygusu yaşayan kişiler bu durumdan vazgeçmek için çaba sarfetmelidir.

Helikopter Anne-Babalar toplumsal bir sorundur!

Kendi ayakları üzerinde durabilen sağlıklı bir yetişkin olarak yetişmeyen gençlik sadece aileler için değil, toplumsal bir sorundur. Kendine yetemeyen, anne babasına bağımlı, öz güveni düşük çocuk, geleceğin yetişkini olacaktır.

Ulu Önder M. Kemal Atatürk “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz” sözleriyle gençliğe güveni dile getirmiş.

Fakat helikopter Anne-Babalarla büyüyen, öz güveni yetersiz gençliğe geleceğimizi nasıl emanet edeceğiz. Bu anne babalarla büyüyen çocuklar, hem aile için, hem toplum için büyük bir sorundur. Aşırı koruyucu tutumla büyüyen çocuk dünyayı güvenilmez, tehlikelerle dolu bir yer olarak algılarlar.

Çocuklarımıza iyilik yaptığımızı düşünürken, onların hayatta kalabilmek için gerekli olan becerilerini ve kalkanlarını geliştirmesine engel oluyoruz. Biz çocuğumuzun hayat boyu eli ayağı ve koruyucu kalkanları olamayız.

Çocuğunun üstüne çok düşen ve onu görünmez bir kalkan gibi sürekli korumaya çalışan helikopter anneler, farkında olmadan çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyip kişisel gelişimini zorlaştırır.

Eğer sizde birer helikopter anne babalarsanız bunun farkına varın ve çocuğunuzun kendi hatalarını yaparak öğrenmesine, hayal kırıklar yaşamasına, mücadele etmesine izin verin. Çocuğunuzun akademik başarısına takılıp, kişiliğini bastırmayın. Çünkü sadece okulda başarılı olması mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmesinin, hayatta başarılı olmasının garantisi değil. Hayatta başarılı olmasının garantisi sağlıklı bir kişiliğe sahip olması, normal gelişim aşamalarından geçmesi, kısacası sağlıklı bir anne baba tutumuyla büyümüş olmasıdır.

Varlığınızı Hissettirmeyin
 Helikopter ebeveyn yerine denizaltı ebeveyn olmayı tercih edin. Varlığınızı sürekli hissettirmeden, çocuğunuzu kontrol edebilirsiniz. Bir denizaltı gibi sessiz ve çocuğunuzun yaşam alanına saygı duyarak ona yaşam yolculuğunda eşlik edebilir, gerektiği ve size ihtiyaç duyduğu zamanlarda da su yüzeyine çıkarak ona destek olabilirsiniz. Çocuklar için sınır ve kurallar gereklidir ancak birey olmaları için özgürlük de gereklidir. Temel sınırları belirleyip çocuğunuzu özgür bırakmayı deneyin.

Helikopter anne babalar olmamanız dileğiyle,

yükleniyor..